Jessica

Jessica Jung(Korece ismi: Jung Soo-yeon) 18 Nisan 1989’da grup arkadaşı Tiffany aynı hastanede San Francisco, California’da doğdu. 11 yaşındayken Güney Kore’ye taşındı. O ve kardeşi Kore’de tatildeyken, SM Entertainment tarafından bir alışveriş merkezinde keşfedildi ve 2000 yılında şirkete katıldı. Koreli kız grubu Girls’ Generation’ın bir parçası olmadan önce 7 yıl boyunca eğitim aldı. Jessica ,İngilizce ve Korece’yi akıcı bir şekilde konuşabilmektedir. Grubun diğer üyesi  Kim Taeyeon ile birlikte grubun ana vokalistidir ve önemli bir soprano vokalisttir. Ayrıca, kız kardeşi Krystal Jung, yine S.M. Entertainment tarafından oluşturulan f(x) isimli koreli kız grubunun bir üyesidir. Her ikisi de şu anda SM Entertainment altında, kendi gruplarında aktiftir.

Kariyer

Jessica 2000 yılında SM Entertainment ile anlaşma yapan ilk üye oldu. 2007 yılında Girls’ Generation grubunun bir üyesi olarak seçildi. 9 üyeli kız grubu, 5 Ağustos 2007 tarihinde çıkış yaptı.

Grup aktivitelerinin yanı sıra Jessica, Seohyun ve Tiffany ile iki single yayımladı: “Oppa Nappa” ve “Mabinogi” (It’s Fantastic!) Jessica, 8Eight’in 3 Mart 2008 tarihinde yayımlanan 2. albümü Infinity’den “I Love You” şarkısını seslendirdi. Kendisi videoda yer almasa da harmoni ve yüksek notaları Jessica seslendirdi. Ayrıca, çeşitli düetler yaptı: SHINee grubunun bir üyesi olan Onew ile “One Year Later” isimli şarkıyı; Park Myung-soo ile de “Naengmyeon” isimli şarkıyı söyledi. Super Junior grubundan Leeteuk, Sungmin, Donghae, Siwon, Ryeowook, Kyuhyun ve kendi grubundan da Taeyeon, Sunny, Sooyoung Seohyun ile “S.E.O.U.L” isimli şarkıyı seslendirdi. Jessica, 13 Ekim 2010 tarihinde “Sweet Delight” isimli bir dijital single yayınladı.

KBS de çıkan Romance Town isimli drama için seslendirdiği “Because Tears Are Overflowing” isimli şarkı ile dramanın soundtrack’ına katılmış oldu. Şarkı, 18 Mayıs 2011 tarihinde yayınlandı. Oyunculuğun yanı sıra Jessica, Kim Jinpyo ile birlikte “Wild Romance” için bir OST seslendirdi. Şarkı,  19 Ocak 2012 tarihinde yayınlandı.

Jessica, Lee Hanui ve Kim Jiwoo yanında bile birlikte “Legally Blonde” isimli bir müzikalde rol alarak tiyatro sahnesine adım attı. Müzikal ilk kez 14 Kasım 2009’da sahneye koyuldu. 2010 yılı Mart ayında SBS TV’de yayımlanan Oh My Lady dizisinde cameo olarak rol aldı. 23 Aralık 2011 tarihinde “Wild Romance” çalışanlarından bir açıklama geldi; ”Jessica, Lee Dongwook’un eski sevgilisi  Kang Jonghee karakterini canlandıracak, tahminen sekiz bölüm kadar dizide görünecek.” Jessica dramada Kang Jonghee rolünde kim Lee Dongwoo’nun unutamadığı ilk aşkını oynadı. Wild Romance dizisi 4 Ocak 2012 tarihinde yayına koyuldu.

Girls’ Generation ile birlikte Haptic Motion, LG, Samsung, Domino’s Pizza, Elite Uniform, J.ESTINA çantaları da dahil olmak üzere birçok reklam filmi ve kampanyada model olarak yer aldı. 2011 yılının başlarında Jessica, grup arkadaşları Hyoyeon, Yuri, Tiffany, Sooyoung ve Sunny ile birlikte “Dior” için modellik yaptı. Jessica, 29 Mart 2011 tarihinde Seul SETEC Merkezi’nde 2011/12 Seoul Moda Haftası için Lee Juyoung’nın  moda gösterisine katıldı. Jessica, Juyoung tarafından yeniden yaratılmış gibi giydirildi. Ayrıca 2011 yılında, Marie Claire dergisinde Levi’nin bulunduğu sayısında modellik yaptı. CeCi’nin 17. yıldönümü sayısına, W Korea, Cosmopolitan,  First Look ve Singles dergilerine de kapak oldu.  Ayrıca, 1st Look dergisinin Aralık sayısında, ‘Break The Ice’ başlıklı bir fotoğraf çekiminde da yer aldı.

2012 yılında Jessica, Banila Co, Hyundai Motors ve Cartier gibi birçok marka için model oldu. 17 Ağustos 2012 tarihinde Jessica ve kardeşi Krystal Londra Paralimpik Takımı için temsilci olarak tayin edildi. İkili, 19 Eylül’de ‘Blue House’u (G. Kore başbakanlık konutu) ziyaret etti. Londra Paralimpik Takımının etkinliğine katılmak için oradalardı. Jessica ve kız kardeşi Kyrstal STONEHENgE mücevher markasının yeni yüzleri olarak seçildi. 2013 yılında ikili bu markayla çalışacak. Bu alanda, bir markayla çalışmak üzere ilk kez iki kız kardeş seçildi. 2012 yılında Jessica ve Yoona bireysel reklam anlaşmalarında 1. sırayı paylaştılar. İkisi de 13 farklı reklamda oynadı. Girls’ Generation ise grup olarak 21 reklam anlaşmasıyla 1. sırada  yer aldı.

2011 yılında Jessica ‘The 22nd Annual Independent Critics List of the 100 Most Beautiful Faces’ (Dünyanın En Güzel Yüzleri) listesinde 45. sırada; 2012 yılında ise 5. sırada yer aldı.

Mayıs 2010’da “Happy Birthday” programının kalıcı bir üyesi oldu fakat 7 Haziran 2010’da grubun uluslararası çalışmaları nedeniyle programdan ayrıldı. Grup arkadaşı Yuri ile birlikte “Star King” programının kalıcı üyelerinden biriydi. 2009 yılında “Infinity Challenge” yaz özel programında yer aldı. Programın sunucusu Park Myung Soo ile birlikte “Naengmyun” (Cold Noodles) isimli parçayı seslendirdi.

Kaynak: Wikipedia
Çeviren: Betül
Düzenleyen: Ezgi
PS Tasarım: Büşra

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s