Tiffany

Bilinen sahne adıyla Tiffany, 1 Ağustos 1989’da California eyaletinin San Francisco şehrinde, grup arkadaşı Jessica ile aynı hastanede doğdu. Doğum adı Stephanie Hwang, Korece adı Hwang Mi Young’dur. Tiffany ve Jessica çıkış hazırlıkları yaptıkları sırada Seul’de bulunan Korea Kent Foreign Okulu’na gittiler ve oradan mezun oldu. Tiffany  California, Diamond Bar’da büyüdü, South Pointe Ortaokulu ve Diamond Bar Lisesi’ne gitti.

Tiffany kendi ülkesinde bir performans sırasında keşfedildi. SM Entertainment tarafından düzenlenen “Starlight Casting System” seçmelerine davet edildi ve şirkete Ekim 2004’te Los Angeles’ta katıldı. Babası başta itiraz etse de sonradan Tiffany’nin Güney Kore’ye yerleşmesine izin verdi. Tiffany çıkış yapmadan önce 3 yıl 7 ay eğitim aldı.

Tiffany üç kardeşin en küçüğüdür. Ablası Berkeley’de Antropoloji okudu. Annesinden veya ailesinden konu açıldığı zaman Tiffany genellikle ya babasından bahsetti ya da ailesinden çoğul olarak söz etti.  Bir radyo programında çok uzaklarda olan ve bazı zamanlar göremediği annesini özlediğini belirtti. 2009’un sonlarında annesini kaybettiğini ilk defa televizyonda itiraf etti. Daha sonra annesini eğitime başlamadan 2 sene önce kaybettiğini, bu yüzden babasından ve tüm ailesiyle beraber yurtdışındaki yaşantısından uzaklaştığını belirtti. Ağustos 2009’da, büyükbabasının cenazesine katılmak üzere Amerika’ya gittiği icin grup çekimine katılamadı. Tiffany, İngilizce ve Korece’yi akıcı olarak konuşuyor.

2008 yılında Tiffany’nin ses tellerinde nodül teşhis edildi. Bu durum şarkı söylemesini etkilediği için bir süre tedavi gördü. Tedavi sonrası sesi normale döndü, fakat bu rahatsızlığı 2009’un 2. yarısında daha şiddetli bir biçimde tekrar ortaya çıktı. Bu nedenle Eylül ayında tekrar tedavi olmak için grupla olan aktivitelere ara verdi. Yine hastalığından dolayı 2010 yılının ortalarında çeşitli zorluklar yaşadı. Şirket Tiffany’nin, hastaneye yatacağı için grup aktivitelerinde bir süre yer alamayacağını duyurdu. Tedavi sürecini başarıyla atlatan Tiffany’nin şimdiki sesi, ses tellerindeki nodüller dolayısıyla şirketle anlaşma yaptığı dönemdeki halinden biraz daha farklıdır. Çok önemli olmamasına rağmen, kendisi bunu kötü bir durum olarak görmektedir.

Tiffany kariyeri boyunca tıbbı müdahale gerektiren birkaç kaza geçirdi. Bir “Gee” performansı sonrası yere düştü; sol ayak bileği incindi ve alçıya alındı. Oturarak veya hareketsiz bir şekilde ayakta kalarak grupla olan performanslara devam etti. Ayrıca 2010 başlarında, ‘Let’s Go Dream Team’ çekimlerinde el bileğini incitti ve aktivitelere alçıyla devam etti. Ağustos 2010’da Seul’de düzenlenen SMTown Live ’10 World Tour sırasında düşerek sağ ayak bileğini incitti. Ciddi bir sakatlık olmamasına rağmen, Girls’ Generation’ın gelecek Japonya çıkışına kadar sağlığına kavuşacağından emin olunması için yine alçıya alındı. 2 ay sonraki başka bir performans sırasında daha kötü bir şekilde düştü ve arka çapraz bağlarını incitti. Bu durumdan dolayı ‘Hoot’ albümünün tanıtım çalışmalarına devam edemedi. Sahnede eksikliği neredeyse 1 ay sürdü. Daha sonra grubun Japonya’daki aktivitelerine katıldı. Tiffany’nin sakatlığı geçtikten sonra tekrar gruba katılması Kore ve Japon medyasında büyük ilgi gördü.

Kariyer

Grubun ana vokallerinden biri olan Tiffany, Seohyun ve Taeyeon ile beraber Girls’ Generation’ın alt grubu Girls’ Generation – TTS’te yer aldı. Grubun ilk mini albümü ‘Twinkle’, 2 Mayıs 2012 tarihinde yayınlandı.

2008 yılında grup arkadaşları Jessica ve Seohyun ile birikte 2 adet single çıkardı. İlk singlelarının adı ‘Oppa Nappa’, 2. singlelarının adı ise Mabinogi (It’s Fantastic!) idi ve bu şarkı bir video oyununun tema şarkısı oldu.

Tiffany SBS kanalının Jamyeonggo dizisi için ‘Be Myself’ adında bir şarkı seslendirdi ve ‘A Girl Meets Love’ adlı şarkıda K. Will ile düet yaptı. Grup arkadaşı Sooyoung ile birlikte The Blue’nun ‘Oh! My Love to You’ şarkısına eşlik etti. Tiffany, Taeyeon, Seohyun, Sunny, Jessica ve Yuri, Caribbean Bay’ın reklam şarkısı ‘Cabi Song’ta 2PM grubuyla düet yaptılar. Ayrıca 2012 yılında Yoona’nın başrol olarak yer aldığı Love Rain dizisi için ‘Because It’s You’ adlı şarkıyı seslendirdi.

Tiffany, 5 Kasım 2007 tarihinden 13 Haziran 2008 tarihine kadar Mnet’in “Sonyeon Sonyeo Gayo Baekseo” programında Kim Hyesung ile beraber sunuculuk yaptı. Grup arkadaşı Yuri ile MBC kanalında yayınlanan “Show! Music Core” programının sunuculuğunu yaptı. Fakat grubun Japonya aktiviteleri yüzünden 31 Temmuz 2010 tarihinde sunuculuğu bıraktı. Yine grup arkadaşı Yuri ile 25 Aralık 2010’da “Show! Music Core” yılbaşı özel programında; 31 Aralık 2010’da aktör Ryu Si Won ile beraber MBC Dream Center’da gerçekleşen SBS Gayo Daejun Ödüllerinde ve 12 Mart 2012’de 2PM üyesi Nichkhun ile beraber “Korean Music Wave” konserinin 50. Yıl dönümünde sunuculuk yaptılar. 13 Ağustos 2011’de düzenlenen “Incheon Korean Music Wave” konserinde Yuri ile beraber ve 20 Ağustos 2011’de gerçekleşen “K-Pop All Star Live in Niigata”da Yuri ve Sooyoung ile beraber sunuculuk yaptı.

Tiffany, Yuri ie birlikte 1 yıl 3 ay aradan sonra 11 Ekim 2011 tarihinde  “Show! Music Core” programına geri döndü. 12 Kasım 2011’de birlikte Sydney’de düzenlenen K-POP Music Festival’in sunuculuğunu yaptılar. 7 Nisan 2012’de Bangkok’ta gerçekleşen Korean Music Wave’in Taeyeon ve Nichkhun ile birlikte sunuculuğunu yaptı. 14 Nisan 2012 tarihinden bu yana Taeyeon ve Seohyun ile Show! Music Core’un sunuculuğunu yapmaktadır. 10 Kasım 2012’de CNBLUE üyesi Yonghwa ve Beast üyesi Kikwang ile beraber Kaliforniya the Verizon Wireless Amfitiyatrosunda gerçekleşen SBS Kpop Super Konseri’nin sunuculuğunu yaptı ve bu konserde Girls’ Generation, Beast ve CNBLUE gibi gruplar sahne aldı.

25 Kasım 2011 tarihinden 29 Ocak 2012 tarihine kadar Son Ho Young, Go Eun Seong, Kim Chan Ho, Shin Ui Jeong, Choi Ju Rin, KoN, Super Junior üyesi Eunhyuk, The Grace üyesi Lina, TRAX üyesi Kim Jung Mo ile birlikte ‘The Fame’ adlı müzikalde ‘Carmen Diaz’ rolünü canlandırdı.

Kaynak: Wikipedia
Çeviren: Berna, Saide
Düzenleyen: Ezgi
PS Tasarım: Büşra

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s