Choi Sooyoung

Sooyoung 10 Şubat 1990 yılında Seul, Güney Kore’de doğdu. Kız kardeşi Choi Soojin bir müzikal oyuncusu;  babası Choi Jungnam mimar ve aynı zamanda şirket yöneticisidir. Annesi Moon Sohee ise ev hanımıdır, fakat daha önce bir opera sınıfında öğretmenlik yapmıştır. Sooyoung anadili Korece’nin yanında akıcı bir şekilde Japonca ve ileri seviyede İngilizce konuşabilmektedir.

Sooyoung SM Casting System yoluyla “2000 SM Open Audition” sırasında keşfedildi. 2002 yılında “Korea-Japan Ultra Idol Duo Audition”da birincilik ödülünü kazandıktan sonra “Route 0” grubuyla çıkış yapması için Japonya’ya gönderildi.

Sooyoung JeongShin Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009’dan bu yana da grup arkadaşı Yuri ile birlikte Chung-Ang Universitesi’nde oyunculuk eğitimi almaktadır. Ayrıca lise yıllarında okulun kilise korosunda yer aldı ve kendisi dinine bağlı bir Hristiyandır.

Kariyer

2002 yılında “Korea-Japan Ultra Idol Duo”yu birincilikle tamamlamasının ardından Japonya’ya gönderildi ve Marina Takahashi ile birlikte Route 0 adlı grubun bir üyesi olarak çıkış yaptı. Grubun ‘Waku! Waku! It’s Love’, ‘Start’, ‘Painting’ adlı 3 tane single albümünün çıktı; ayrıca ‘Go Go Happy!’, ‘Kimi Na Ae Ta Kara’, ‘Onna No Ko Magic’ adında 3 tane daha şarkıları yayınlandı. Grup 2003 yılında dağıldı.

2005 yılında Inuyasha adlı animenin Kore versiyonu için ‘I Am’ adlı bir şarkı hazırladı. 2008 yılında Yuri ile birlikte SBS ‘Working Mom’ dizisi için ‘Kkok’ isimli bir trot şarkısı seslendirdi. Ayrıca Tiffany ile birlikte The Blue grubunun ‘Oh! My Love To You’ şarkısına eşlik etti.

Sooyoung 2007 yılında Yuri ile birlikte KBS’in ‘Unstoppable Marriage’ sitcomunda; 2008 yılında ise Lee Yeon Hee ve Super Junior üyesi Kangin ile birlikte ‘Hello Schoolgirl’ romantik komedi filminde başrol oldu. 2010 yılında başrollerini Super Junior üyesi Choi Siwon ve Chae Rim’in paylaştığı SBS ‘Oh My Lady’ dizisine grup arkadaşları Jessica ve Hyoyeon ile birlikte konuk oldu. Yine aynı yıl içinde başrollerini TVXQ üyesi Changmin ve Lee Yeon Hee’nin paylaştığı SBS ‘Paradise Ranch’ dizisinde küçük bir rol aldı.
2012 yılının başında araba yarışları müsabakalarını anlatan ‘Speed’ adlı dizide, yarış takımı ‘Ckins’in doktoru ve ortopedist ‘Seo Ji Won’ rolünde oynayacağı söylendi. Fakat, 15 Şubat’ta Girls Generation’ın albüm çalışmalarının yoğunluğu ve dizi ile ilgili bir anlaşmazlık yüzünden dizide yer alamayacağı duyuruldu.

20 Mart 2012’de oyuncular Kim Seung Woo, Oh Ji Hoo ve Kim Min Jung ile birlikte ‘The 3rd Hospital’ adlı dizinin kadrosunda  yer alacağı açıklandı. Dizi için keman çalmayı öğrendi. Eleştirmenler ve izleyiciler tarafından oldukça olumlu tepkiler topladı. Dizide duygularını çok doğal bir şekilde yansıttığı için Oh Ji Hoo, Sooyoung’ın Girls Generation grubundaki en iyi aktris olduğunu belirtti. 9 Haziran 2012 tarihinde ‘A Gentleman’s Dignity’ adlı dizinin küçük bir sahnesinde görüldü.

Girls’ Generation üyesi olarak çıkış yapmadan önce Super Junior üyesi Kangin ile birlikte 2005 yılında ‘Mnet Hello Chat’ programının sunuculuğunu yaptı. Ayrıca bir diğer Super Junior üyesi Sungmin ile birlikte 2007’nin Temmuz ayından 2008’in Ocak ayına kadar ‘DMB ChunBangJiChuk Radio’da DJ’lik yaptı. 2009 yılının Mayıs – Kasım ayları arasında ise Oh Sang Jin ve Kim Je Dong ile beraber MBC kanalının çocuk programı ‘Fantastic Duo’nun sunuculuğunu yaptı.

20 Ağustos 2011 tarihinde gerçekleşen “K-Pop All Star Live in Niigata”da Yuri ve Tiffany ile beraber sunuculuk yaptı. Ayrıca 2011 yılında The Boys albümünün tanıtım çalışmaları sırasında “M! Countdown” programında sunuculuk yaptı. 20 Mayıs 2012 tarihinde Yoon Dohyun ile beraber SBS “Midnight TV Entertainment” programının sunuculuğunu yapacağı duyuruldu. 30 Aralık 2012 tarihinde gerçekleşen “SBS Entertainment Awards” töreninde sunuculuk yaptı.

Girls Generation üyesi olmadan önce Route 0 grubundayken grup arkadaşı Takashi ile 2003 yılında Chubbygang Clothing Line’ın modelliğini yaptı. Sooyoung grup içindeki en zayıf ve en uzun üyedir. Jang Geun Suk ve Yoo Ah In ile beraber 2004 yılında Skoolooks Uniform’un tanıtımı için modellik yapmak üzere seçildi. 20 Mart 2008 tarihinde Seoul Hakyohul Exhibition Hall’da gerçekleşen Lee Joo Young Fashion Show’da, grup arkadaşı Yoona ile beraber 2008-2009 F/W SFAA Seoul Collection için modellik yaptı. QTV Photographer programı için Sooyoung, Yuri ve Seohyun ile fotoğraf çekimleri gerçekleştirildi; Cosmopolitan dergisi ve UNICEF tarafından, temiz bir çevre için su kirliliğini önlemek amacıyla başlatılan kampanyaya destek vermek amacıyla fotoğraf çekimlerine ‘Dreaming Water’ adı verildi ve fotoğraflar dergide yayınlandı. 29 Mart 2010 tarihinde Sooyoung, Taeyeon, Yuri, Yoona ve Seohyun Nintendo Kore firmasının çıkardığı ‘Nintendo DSi’ ürününün reklamlardaki yüzü oldular.

Sooyoung, Complex dergisinin “Hottest ‘90s Babies” listesine giren tek Asyalı kadın oldu.

Sooyoung ilk söz yazarlığını grubun 3. albümü ‘The Boys’da yer alan ‘How Great Is Your Love’ şarkısı ile yaptı. 4. albümleri ‘I Got A Boy’da yer alan ‘Baby Maybe’ şarkısının sözlerini de grup arkadaşları Seohyun ve Yuri ile birlikte yazdı.

28 Ağustos 2011 tarihinde Sooyoung ve ablası Soojin bir hayır kurumunun etkinliğine giderken trafik kazası geçirdiler. Bir motosikletlinin sebep olduğu bu kazadan sonra Sooyoung hastaneye kaldırıldı ve kuyruk sokumunda kırık tespit edildi. Kazadan dolayı Tokyo’da gerçekleşen SM Town ve Girls’ Generation’ın Tayvan konserlerine katılamadı. Hastanede kaldığı süre içinde hayranların endişelerini gidermek adına İngilizce ve Korece videolar hazırladı. 27 Eylül 2011 tarihinde ise tekrar aktivitelere katıldı.

Kaynak: Wikipedia
Çeviren: Saide
Düzenleyen: Ezgi
PS Tasarım: Büşra

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s