9. Yılımız Kutlu Olsun Girls’ Generation!

Tamamen farklı kişilikte ama aynı hayale gönül vermiş, aynı yola baş koymuş birbirinden azimli, çalışkan ve tutkulu 9 kız… Tam 9 sene önce bugün şu sahne ile çıktı karşımıza:

O ilk günkü istek ve şevkleri geçmedi, azalmadı; bilakis daha da arttı seneler birbirini kovaladıkça. O 9 el tuttu birbirini, aralarına bizleri de katıp bugünlere kadar geldiler. Şu an “Girls’ Generation” ismi altında olsun olmasın, bu vesile ile tanıdığımız bu 9 kız için kutluyoruz biz bugünü. Şu an kalan 8’i ile bir olmasa da Jessica da bugün buluşmuştu bizlerle ilk kez. Jessica, artık isminin başında Girls’ Generation yazmasa bile bu 9 senin çoğunda sen de bizlerle birlikteydin, bizlere Girls’ Generation’ı sevdiren etmenlerden biri olan sana da teşekkür ederiz! Ah, bu arada “bir olmak” demişken, Divine’dan şu güzel sözleri hatırlatmak isterim:

“Herkesin ayrı ayrı kendi yolunu çizdiği o anda,
Muhakkak, dileğimizi hatırlayacaksın değil mi?
Hadi yolculuğa çıkalım, ebediyetin kanıtı olma yolunda ilerleyerek.
Biriz biz her zaman. “

Liderimizin bu Girls’ Generation olma yolunda en zorlanan üye olduğunu söylesek hata etmiş olmayız sanıyorum ki. Kendisinin defalarca kaçmayı düşündüğünü hatta bir kez bunu denediğini ancak sonrasında geri döndüğünü hepimiz biliriz. Kendisini rahatlatmak için Han Nehri’ne gidip nehre doğru “Yapabilirim!” diyerek bağırdığını bilmeyenimiz var mı peki?

image
Şüphesiz çoğu SONE’ın en duygulandığı Girls’ Generation anlarından biridir bu. Çıkışlarından çok kısa bir zaman önce yaşanıyor bu olay. Beklenen an gelip çatar, yıllar süren stajyerlik biter ve artık halka tanıtılma vakti gelmiştir grubun. Ve grubun lideri ise şu fotoğraftaki minik kızdır. Şimdilerde tek başına ödülleri silip süpürebilen kocaman bir kadın kendisi, ama o zamanlarda inancı ve cesareti tam oturmamış küçük bir kız çocuğu yalnızca. Ve koca bir grubun yükü onun o küçük omuzlarında. (Omuzları hala pek büyük sayılmaz, evet, haklısınız 😀 )

Yalnızca ben mi böyle hissediyorum yoksa sizler de mi böylesiniz? Girls’ Generation sizler için de yalnızca hayranlık duyduğunuz bir kız grubundan fazlası mı? Onlarla gülüp onlarla ağlayarak geçip giden yıllar sonrasında geriye kalan en güzel şey bizlerle aralarındaki ilişki değil mi? Her fırsatta bizlere teşekkür eden, minnettarlığını dile getiren üyeler… Her zaman bizlere “SONE da bir Girls’ Generation üyesi!” diyen üyeler… Ve bugün bizlere hediye ettikleri o güzel şarkıda bizlerden “Okyanusun bu derin karanlığını pembeye dönüştüren”ler olarak bahseden üyeler… Asıl biz size teşekkür ederiz. O aile sıcaklığını bize hep hissettirdiğiniz; o huzur dolu sesinizi, şen kahkahalarınızı bizlerden eksik etmediğiniz için. Ayrıca okyanusun karanlığını pembeye dönüştüren derken aslında soyuttan çok somut bir anlam var ortada. Artık bir şehir efsanesi gibi anlatılan o “Black Ocean” olayından sonra kızlara böyle güzel pembe okyanuslar bırakan SONE, e bizlerin de 9. yılı kutlu olsun o zaman!

cats.jpg
SONE+SNSD=SONSUZLUK, hep böyle ezberledik bu basit denklemi. Her zaman da buna yönelik davranışlar sergiledi SONE da, kızlar da. Hatta bazen kızlarla sahne almadığımız kaldı bir tek 😀 Ne mi saçmalıyorum? Lütfen, şunu bir kez daha izleyin bana hak vereceksiniz!

 


Kızları duyabileniniz var mı? Koskoca salonu bir gruba dönüştürdüler adeta, böylesine güzel ve gurur verici başka bir şey var mı bir kız grubu için? :’)

9 sene bir şeylerin değişmesi için yeteri kadar uzun aslında. Küçücük 9 kız çocuğu artık birer yetişkin oldu. Fandom bile o durumda. Taeyeon da daha bugün yayınladıkları mesajda hayranlar arasında “İlkokuldan beri hayranınızım!” diyen yetişkinlerin olduğunu söylüyor. Mesajı izlemek isterseniz:


Geçen 9 seneye dönüp baktığımızda… tek kelime ile ifade etmenizi istesek bu 9 seneyi ne derdiniz? Neler sığdı bu 9 seneye? Ne şarkılar, klipler, ödüller, programlar, reklamlar, fotoğraflar, çekimler… Hepsinden önce, kaç bin insan geçti bu hikayeden? Kaç yüreğe dokundu bu 9 kız? Sayamayacağımız kadar çok belki de. Şimdi o yüreklere dokunan şarkılarından bir tanesini daha dinlemenizi önereceğim bu güzel günde.


“Yıkılmaz, koparılamaz bir bağ bu
Asla parçalanamaz, ruh eşleriyiz biz”

Şu iki cümle bile yeterli olacaktır çoğu SONE’ın gözlerinin dolması için. Yok benim gözlerim dolmadı diyeniniz varsa Sooyoung’un bugün bizlere yazdığı o güzel mesajı bırakıyorum buraya.

“9. yıldönümünüz anısına bir single yayınlayacağız” dediklerinde ve üyelere şarkı sözlerini yazma teklifi geldiğinde bunu yapacak cesaret bulamamıştım kendimde.
Çünkü hiçbir kelimenin ya da hiçbir sözün zamanın nasıl geçip gittiğini ifade edebileceğini düşünmüyordum.
“9 yıllık bir şarkıcılık kariyeri, işte bunun gibi bir şey hissettirmeli, ” tarzı gelişigüzel/çok derin anlamı olmayan duygular kötü hissettirdi ve sadece ben değil, hepimiz için geçerli, hiçbirimiz bu şekilde bunu yazmaya istekli olmadık..
İşte böyle hissederken.. Hayatımda ilk defa bir SNSD (Tiffany) konserine katılma şansı yakaladım (Evet!)
Yıllarca o sahnenin hakkını en güzel şekilde verebilmek için, saatler süren provalarımız esnasında şakasına deriz ki, “Ben de SNSD konserine katılmak istiyorum” ya da “Kızlar, elinizden geleni yapın. Ben orada oturup sizi izleyeceğim”.. Hehe
Tiffany’nin konser alanına ulaştığımda.. Bana pembe bir ışıklı çubuk verdiler ve sallamamı söylediler keke
Bu çubuk da neydi böyle ve neden bu kadar garip hissettiriyordu, ne yöne sallamalıydım, ne kadar hızda sallamalıydım, sallayıp durmaya devam mı etmeliydim..? Yavaş şarkılarda duracak mıydım, açıp kapatmaya devam mı edecektim, bunu ne zaman yapacaktım hehe
Garip hissettim ve merak ettim, o yüzden fanların nasıl yaptığını görmek için öylece durdum ve bekledim.
Seyircilerin arasında fanları izlerken… Ben sahnedeyken, yüzlerindeki o ifadeyle mi izliyorlardı yani beni durmaksızın..?
O ışıldayan gözlerde, o gözleri doldurmak ve doldurup taşırmak için yeterince güzel miydim ki..?
9 yıl boyunca, o gözlerle (bakışlarla) izlenildiğimi bilerek performans sergiledim, nasıl yapabildim..
O gün. Hepinizin yanı başında oturduğum ve o pembe ışıklı çubukları nasıl salladığınızı gördüğüm gün.
Ne tarz düşüncelere sahip oluyorsunuz.. Ne çeşit hislerle dolu oluyorsunuz.. İşte o zaman hepsini anlamaya başladım..
Ah, sahnede duran Tiffany, hiç değişmeden daima onu oradan izleyeceğimi biliyor muydu..?
Sizler bizler için tezahürat ettikten sonra, üzücü günler geçirsek bile, biliyorduk ki gelecekte birlikte geçireceğimiz daha mutlu günlerimiz olacak, aramızdaki bu bağı koparmamız mümkün değil..
Konuşmasak bile, her şeyi anlayabildiğimiz bir ilişki…
Temasta olmasak bile.. Ne yapıyorlardır acaba..? Şu an neye yönelmiş olurlarsa olsunlar, umarım mutludurlar.. Bizlere böyle şeyler düşündürten bir ilişki..
Bu tek taraflı bir sevgi olsa bile, sizlere sadece sesimizi duyurarak, sizleri mutlu eden tarzda bir ilişki.
Ben sizin yerinizde olsam, kız kardeşimin sesi hislerimi yansıtabilse, gerçekten çok mutlu olurdum.
İşte bu yüzden.. Yazmaya başladım. Bu şarkı sözlerinin anlamı, SNSD’nin fanlara karşı minnettarlığını dile getiriyormuş gibi görünse de aslında bir yandan..
Hepiniz, bu 9 yıl boyunca bizleri ne çeşit hislerle, nasıl izlediniz..
İşte bu hisleri ifade etmeye çalıştım yazarken.
Yani biz de biliyoruz ^^ Ne çeşit hisler olduğunu, ne zahmetlere katlandığınızı, ne kadar tezahürat ettiğinizi ve bizi sevdiğinizi,
Hep bildiğimiz şeyler bunlar.. Sizlerin bunu bilmenizi sağlamak.. Muhtemelen bundan daha iyi bir hediye olamazdı.
Bu 9 yıl boyunca, eğer incinmenize sebep olduysak, umarım bu şarkı sizlerin bu yaralarını iyileştiren bir hediye olur. Umarım bugün hepiniz iyileşmiş olursunuz ve dünyanın en mutlu insanları olursunuz^^
Bu Ağustos’un en sıcak yaz gününde (bugün gerçekten çok sıcaktıㅜㅜ),
Sooyoung.^ㅡ^

Grubun söz yazarı diyebiliriz kendisine. Bundandır belki de duygularını böylesine berrak, böyle güzel anlatabilen bir üyemiz. Ancak onun gibi bir üye daha var. Kitapları çok sever, herkes tarafından konuşması fazla şairane olarak tanımlanır, hayatı en düzgün yaşayan idoller listelense şüphesiz ilk 3’te yer alacak bir isim. İsmi mi? E daha ne söyleyelim canım! 😀 Maknaemiz, göz bebeğimiz, 9 sene geçse bile büyümeyen Seobaby’mizin bizlere yazdığı o güzel mesajda sıra:

“Aynı hayalleri paylaştığımız, birbirimizin gücü olduğumuz ve aralıksız birlikte geçirdiğimiz bu 9 yıl… SONEların varlığı sayesinde şarkı söyleyebildik, zorluklarla karşılaştığımızda dayanabildik, hatta gözyaşlarımız düşerken bile gülümseyebildik ve böylece…. Biz de var olabildik..^^ 9 yıl önce bugün, SNSD ve SONE’ın ilk kez buluştuğu gündü~ O anı hala unutamıyorum.. heh. Titreyerek ve inanılmaz bir ürkeklikle sahnede durduğumuz o an, bizlere bakan o masum gözler ve kalplerimizin derinliklerinde yer ayırtmamış olsanız da bizlere gönderdiğiniz o sıcak desteğiniz… O an bizim cesaretimizi bulduğumuz andı. Bizleri böyle destekleyen hayranlarımız sayesinde her şeyi yapabildik biz..^^
9 yıl boyunca bizimle birlikte birçok şeyi tecrübe ederken yanı başımızda bizlerin güvenilir güç kaynakları olduğunuz için teşekkür ederiz… Biz daha acemi ve gençken de bize göz kulak oldunuz, bizi beklediniz, yanımızda oldunuz ve bizi kayıtsız şartsız sevdiniz; böylece biz de büyüyebildik. Bunun için çok minnettarım… Ve… Sizi seviyorum♡

9… Bundan 2 sene evvel Girls’ Generation’ı seven kime sorsak en sevdiği sayıdır 9. Fandomımız için oldukça değerli, önemli bir sayıdır. Sonuçta 9 da 9’dur, 8+1 de. Bu durum değişmeyecek hiç, 9 bizler için hep özel kalacak. Bundandır belki bu seneki kutlamaların daha bir anlamlı, daha bir duygulu oluşu. Gönül isterdi ki bu yıl dönümünü de tam kadro kutlayalım ama olsun… Ne demiştik? 8+1=9!

CIuZVsnUsAMAXVn

Tüm bu yıllar boyunca bizlerle birlikte olan üyelerimiz, bizlere yepyeni bir dünyanın kapılarını açtınız siz. Sizler sayesinde kocaman bir ailenin parçası olduk biz, çok güzel dostluklar kurduk bu ailede. Zaman zaman kızdık sizlere, kırıldık. Zaman zaman çok güldük, kahkahalarınızda yer bulduk kendimize. Bazense gözlerinizdeki bir damla göz yaşına bile ortak olduk, birlikte ağladık sizlerle. Ama en önemlisi ne yaptıysak birlikte yaptık. Böyle güzel 9 yıl geçirdik birlikte. Umarız daha nice 9 yıllarımız olur!

Şimdi, Gelecekte, Sonsuza Dek; Girls’ Generation!

 

Yazan&Düzenleyen: Gülsüm@GirlsGenerationTurkey
Eng Trans: kymmie,sonexstella@twitter
Türkçe Çeviri: Saide, Gülsüm@GirlsGenerationTurkey

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s